Prodávat nemovitost není jako prodávat rohlíky. Na první pohled to vypadá stejně jednoduše, ale je to poměrně náročné. Zvlášť u starých domů a bytů najdeme spoustu nedostatků. Se všemi musí podle zákona prodávající seznámit kupujícího. Někdy k tomu však nedojde. Víte, co jsou to skryté vady nemovitosti? A co se stane, pokud nový majitel objeví vady až po čase?
Skrytá vada je vada, která existovala již v domě prodeje, ale vy jste o ní jako nový majitelé neměli tušení. Objevili jste ji až po nějaké době. Jako skrytá vada se označuje například plíseň, zápach z kanalizace nebo nějaké konstrukční závady na domě. Nutno říci, že skryté vady se většinou objevují na starších nemovitostech, ale není to pravidlem. Skryté vady můžete objevit také u novostaveb. Obvykle je to v případech, kdy byla provedena špatná instalace nebo byly použité nekvalitní materiály.
V případě, že objevíte skrytou vadu v nemovitosti klidně i tři roky od prodeje, pak za odstranění této skryté vady nese zodpovědnost původní majitel. A to nejen v případě, kdy vám vadu zamlčel. Vůbec o ni nemusel vědět. Důležité je, že skrytá vada existovala už před prodejem. A nespadá do běžného opotřebení nemovitosti. Pokud je skrytá vada odstranitelná, pak by měl původní majitel zajistit opravu. Případně se lze dohodnout na vrácení části kupní ceny. V případě, že je vada neodstranitelná můžete trvat na zrušení kupní smlouvy.
Časté skryté vady nemovitosti:
Plíseň na stěnách bytu.
Špatná izolace střechy.
Zatékání do nemovitosti.
Praskliny na podlaze.
Zápach z kanalizace.
Dřevomorka v trámech nebo v dřevěné podlaze.
Špatný stav nosných konstrukcí budovy.
Podle občanského zákoníku máte jakožto kupující nárok na oznámení skryté vady a také uplatnění nároků vůči předchozímu majiteli. A to celých 5 let. V případě prodeje pozemku jsou to 2 roky. Skrytou vadu byste přitom měli prodávajícímu oznámit ideálně v písemné formě a bezodkladně. Pochopitelně je vždy při reklamaci nutné dokázat, že problém existoval již v době, kdy jste nemovitost kupovali.
Nejprve pošlete předchozímu majiteli doporučený dopis s průkaznými fotografiemi. Ideálně se obraťte na odborníka, který vyhotoví znalecký posudek a bývalého majitele vyzvěte, aby skryté vady opravil. Případně požadujte slevu z kupní ceny. Pochopitelně máte nárok i na proplacení znaleckého posudku.
Zákon stojí na straně kupujícího a chrání ho po dobu pěti let. Nicméně nejlepší je problémům předcházet. Pokud tedy máte zájem o koupi nemovitosti, vezměte si s sebou na prohlídku certifikovaného inspektora nemovitostí. Tento odborník s vámi nemovitost důkladně projde a odhalí případné skryté vady nebo poruchy.
Pokud jste naopak v roli prodávajícího, vezměte iniciativu do svých rukou. Můžete kupujícímu nabídnout vypracování odborného technického posudku, který definuje stav nemovitosti. Posudek pak přiložte ke kupní smlouvě. Kupující podpisem stvrdí, že byl seznámen s nedostatky. V budoucnu pak nehrozí nárokování náhrad. Pokud kupující technický posudek s díky odmítl, promítněte toto do smlouvy. Je třeba jasně definovat, že odmítl vypracování technického posudku a vzdává se svého práva na reklamaci vad.
Pořídili jste si družstevní byt? V tomto případě bohužel skryté vady reklamovat nelze. Fakticky jste si totiž nekoupili byt, ale vlastnický podíl v družstvu. Vy tedy máte právo k užívání konkrétního bytu, právo reklamace skrytých vad však nikoliv.
Chápu, že se spousta lidí pustí do prodeje svépomocí. Cílem je ušetřit. Bohužel je to však často spíše naopak. Nejen, že se lidé často samoprodejem připraví o velké peníze, ale navíc si mohou také zadělat na problémy. Vložte svou nemovitost do mých rukou. Díky svým zkušenostem prodám vaši nemovitost za adekvátní cenu a zajistím prodej bez komplikací. Upozorním vás na všechny nástrahy prodeje a postarám se o prodej od A do Z. Stejně tak jsem vám k dispozici při koupi domu. Položím za vás důležité otázky a upozorním vás na vše, co by vás při nákupu mělo zajímat. Ušetřete si starosti s reklamací skrytých vad a nekomplikujte si zbytečně život. Ráda vám pomohu.